BotaRajoni

Rusia duhet të përballet me gjyq për krime lufte – Abc News

schedule19:33 – 19 Shkurt, 2023

Kryeministrja i Estonisë ka thënë se sapo të përfundojë lufta në Ukrainë, Rusia duhet të sillet para drejtësisë për krime lufte.

Kaja Kallas, vendi i vogël baltik i së cilës është kontribuuesi më i madh për frymë i ndihmës ushtarake për Ukrainën, thotë se konflikti nuk mund të përfundojë me një marrëveshje paqeje që gërvisht vendin dhe nuk e detyron Moskën të llogarisë.

“Unë nuk mendoj se mund të ketë ndonjë marrëdhënie si zakonisht me një shtet të varfër që nuk ka hequr dorë realisht nga qëllimet imperialiste,” tha ajo në margjinat e një konference të madhe të sigurisë në Mynih.

“Nëse nuk e mësojmë këtë mësim dhe nuk ndjekim penalisht krimet e agresionit, krimet e luftës thjesht do të vazhdojnë.

“Duhet të ketë përgjegjësi [para se] të flasim për marrëdhëniet tona me Rusinë,” tha ajo.

Ajo foli një ditë pasi nënpresidentja Kamala Harris tha se Shtetet e Bashkuara kishin përcaktuar se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit në Ukrainë dhe duhet të mbahet përgjegjëse.

“Drejtësia duhet të shërbehet,” tha zonja Harris në fjalimin e saj në konferencë.

Ambasadori rus në Uashington, Anatoly Antonov, e hodhi poshtë njoftimin e SHBA “si një përpjekje për të demonizuar Rusinë”.
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button