BotaRajoni

Ukraina po planifikon provokime duke përdorur materiale radioaktive – Abc News

schedule19:35 – 19 Shkurt, 2023

Rusia ka pretenduar se Ukraina po planifikon të organizojë një “sulm bërthamor” në vendin e vet për të fajësuar Moskën, gjatë një takimi në Kombet e Bashkuara, pa ofruar prova për pretendimin.

Që nga pushtimi i saj në Ukrainë gati një vit më parë, Rusia ka akuzuar vazhdimisht Kievin për planifikimin e veprimeve “provokative” me armë jokonvencionale, të tilla si përdorimi i materialit biologjik ose radioaktiv. Asnjë sulm i tillë nuk është materializuar.

Ministria ruse e Mbrojtjes në deklaratën e saj pretendon se substanca radioaktive janë transferuar në Ukrainë nga një vend evropian dhe se Kievi po përgatit një “provokim” në shkallë të gjerë.

“Qëllimi i provokimit është të akuzojë ushtrinë ruse për sulm rus me objekte bërthamore në Ukrainë, gjë që çon në rrjedhjen e materialit radioaktiv dhe ndotjen e rajonit,” shtoi ai.

Ukraina dhe aleatët e saj i hedhin poshtë këto akuza si përpjekje cinike për dezinformim dhe nga ana e tyre akuzojnë Moskën se po planifikon vetë ngjarje të tilla për t’ia hedhur fajin Kievit. /abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button