BotaRajoni

Ish-presidenti i SHBA-së vendos të heqë dorë nga trajtimi mjekësor, do të kalojë kohën e mbetur në shtëpi – Abc News

Ish-presidenti Jimmy Carter, i cili në moshën 98-vjeçare është presidenti më jetëgjatë në historinë amerikane, ka vendosur të marrë kujdesin në bujtinë dhe “të kalojë kohën e mbetur në shtëpi me familjen e tij” në vend të trajtimeve mjekësore shtesë.

“Pas një sërë qëndrimesh të shkurtra në spital, ish-presidenti amerikan Jimmy Carter vendosi të kalonte kohën e mbetur në shtëpi me familjen e tij dhe të merrte kujdesin në bujtinë në vend të ndërhyrjeve mjekësore shtesë”, tha qendra në një deklaratë të postuar në Tëitter.

“Ai ka mbështetjen e plotë të familjes dhe ekipit të tij mjekësor. Familja Carter kërkon privatësi gjatë kësaj kohe dhe është mirënjohëse për shqetësimin e treguar nga admiruesit e tij të shumtë.”

Carter i ka mbijetuar një sërë krizash shëndetësore vitet e fundit, duke përfshirë një periudhë me melanomën e kancerit të lëkurës, e cila u përhap në mëlçi dhe trurin e tij.

Jason Carter, një nga nipërit e Carter dhe kryetar i bordit të besuar të Qendrës Carter, tha se kishte parë ish-presidentin dhe zonjën e parë të premten.

“Ata janë në paqe dhe si gjithmonë shtëpia e tyre është plot dashuri”, shkroi ai në Twitter.

Ish-presidenti jeton me gruan e tij, Rosalynn Carter, 95 vjeç, në një shtëpi modeste në fermë që çifti ndërtoi në Plains, Ga, në vitin 1961.

Carter ka sfiduar sëmundjen dhe vdekjen për vite me rradhë. Ai u bë presidenti më jetëgjatë në mars 2019 kur kaloi ish-presidentin George H.W. Bush.

/abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button