BotaRajoni

Lufta në Ukrainë/ Moska padit 680 zyrtarë ukrainas për krime lufte – Abc News

Rusia ka akuzuar 680 zyrtarë ukrainas, përfshirë 118 anëtarë të forcave të armatosura dhe ministrisë së mbrojtjes, për shkelje të ligjeve të luftës, duke përfshirë përdorimin e armëve kundër civilëve.

Sipas raportit, i cili citon kreun e Komitetit Hetues të Rusisë, zyrtarët ukrainas u akuzuan për “përdorim të mjeteve dhe metodave të ndaluara të luftës”, duke cituar nenin 356 të Kodit Penal Rus.

“Për momentin, 680 persona janë duke u ndjekur penalisht”, tha Alexander Bastrykin për agjencinë shtetërore të lajmeve TASS në një intervistë.

“Në mesin e të pandehurve janë 118 persona nga komandantët dhe udhëheqja e forcave të armatosura dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës”.

Bastrykin, i cili raporton drejtpërdrejt te presidenti Vladimir Putin, tha se akuzat përfshijnë përdorimin e armëve kundër popullatës civile. Ai shtoi se 138 prej tyre janë akuzuar në mungesë.

Sipas Zyrës së Prokurorit të Ukrainës, autoritetet ukrainase kanë kryer më shumë se 70,000 krime lufte ruse që nga fillimi i konfliktit.

Ukraina ka zbuluar gjithashtu një numër çështjesh penale kundër anëtarëve të forcave ruse, duke përfshirë kreun e grupit mercenar Ëagner.

Si Ukraina ashtu edhe Rusia kanë mohuar të kenë shënjestruar civilët gjatë pushtimit rus që ka vrarë mijëra, zhvendosur miliona dhe i ka shndërruar qytetet në gërmadha.

Javën e kaluar, qeveria amerikane tha se kishte arritur zyrtarisht në përfundimin se Rusia kishte kryer “krime kundër njerëzimit” në Ukrainë, një akuzë që Rusia e ka mohuar vazhdimisht.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button