BotaRajoni

Ukraina ka nevojë urgjente për municione për të vazhduar luftën – Abc News

schedule10:34 – 20 Shkurt, 2023

Bashkimi Europian duhet t’i sigurojë Ukrainës municione të mjaftueshme për të vazhduar luftën e saj kundër pushtimit rus, tha të hënën kryediplomati i BE-së.

“Është çështja më urgjente. Nëse dështojmë në këtë, rezultati i luftës është në rrezik,” tha Borrell, para një takimi me ministrat e punëve të jashtme nga vendet e BE-së në Bruksel.

“Forcat ruse qëllojnë rreth 50,000 herë në ditë dhe Ukraina duhet të ketë  të njëjtin nivel kapaciteti.

Ata kanë topa, por mungojnë municionet,” theksoi Borrell.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button