BotaRajoni

FOTO/ Dita kur Rusia nisi sulmet kundër Ukrainës – Abc News

Pushtimi rus i Ukrainës nisi në orët e para të 24 shkurtit 2022. Shenjat e para ishin nisja e tankeve drejt kufirit. Menjëherë pas kësaj, u lëshuan raketat në qytetet e Ukrainës.

Në një fjalim rrëqethës atë mëngjes, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi atë që ai e quajti një “operacion special ushtarak”. Fjalimi i tij përmbante nota kërcënuese se kushdo që tentonte të ndërhynte do të përballej me pasoja të paimagjinueshme ndonjëherë.

Atë mëngjes, Kremlinit dhe shumë vëzhguesve në mbarë botën iu duk se pushtimi do të përfundonte brenda javësh, nëse jo brenda disa ditësh, duke pasur parasysh fuqinë e supozuar ushtarake të Rusisë, raporton abcnews.al.

Miliona gra dhe fëmijë u larguan duke kërkuar për vende të sigurta larg Ukrainës, diku në vende të tjera në Europë, ndërsa Kievi urdhëroi që burrat të mos largoheshin nga vendi.

Rrugët dhe stacionet e trenave ishin të bllokuara nga banorët që kishin mbushur çantat me shpejtësi dhe kishin lënë shtëpitë e tyre, ku pak çaste më parë ishin zgjuar nga zjarri i raketave dhe sirenat e sulmit ajror.

Shpesh duheshin ditë të tëra për të arritur në kufij. Kur e bënë, ata u përballën me kolona të gjatë që prisnin për tu larguar. Përfundimisht, mijëra ukrainas mbërritën në Poloni, Hungari, Sllovaki, Rumani ose Moldavi.

Por për ata që mundën ose nuk do të largoheshin, 24 shkurti ishte një ditë terrori dhe gjakderdhjeje. Sulmet me raketa ruse shkatërruan shtëpi, vranë dhjetëra dhe lanë shumë me plagë fizike dhe mendore.

Raketat me sa duket ranë kudo, në kryeqytetin Kiev, mbi të cilin forcat e Moskës pushtuese nga veriu i kishin vënë syrin; në qytetet perëndimore si Lviv, qindra milje nga kufiri rus; dhe në qytete dhe zona urbane në të gjithë Ukrainën.

 

Në një deklaratë, presidenti ukrainas Volodymr Zelensky tha se ai besonte se ushtarët rusë kishin hyrë në Kiev dhe se ai ishte objektivi i tyre numër një. Familja e tij, tha ai, ishte objektivi i dytë.

“Ata duan të shkatërrojnë Ukrainën politikisht duke shkatërruar kreun e shtetit”, tha ai.

Zelensky dhe ekipi i tij kryesor refuzuan mundësitë për t’u evakuuar, në vend të kësaj qëndruan për të koordinuar përgjigjen. Trupat e Ukrainës filluan kundërsulmet. Në javët e ardhshme,ata zmbrapsën  forcat ruse nga qendra e vendit.

Por asnjë nga këto nuk dihej më 24 shkurt, një ditë që ukrainasit do ta kujtojnë si një ditë konfuzioni, frike dhe rezistence.

/abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button