Lajme

Shifrat tragjike të luftës në Ukrainë (VIDEO)

Gazetarja Iliri Pireva, e cila i përcjellë zhvillimet ndërkomëtare, sonte në “Info Magazinë” ka folur mbi zhvillimet që lidhen me Ukrainën.

Ajo ka prezantuar disa shifra të vdekjeve gjatë luftës në Ukrainë, përcjell Klankosova.tv.

Pireva është shprehur se ende nuk ka shifra të sakta, ndonëse, sipas saj, ekipet e OKB-së për të drejtat e njeriut janë atje dhe po monitorojnë gjendjen.

“Ende nuk ka shifra të sakta, ndonëse ekipet e OKB-së për të drejtat e njeriut janë atje dhe po monitorojnë gjendjen dhe po mundohen të marrin shifrat reale, kjo është e pamundur të bëhet sepse të dy palët, edhe rusët edhe ukrainasit disi nuk i kanë treguar të dhënat e sakta të humbjeve të trupave të tyre”, është shprehur ajo.

Pireva ka bërë të ditur se sipas OKB-së, në këtë luftë kanë mbetur 8 mijë e 6 civilë të vrarë.

“Sipas OKB-së deri më tani në këtë luftë kanë mbetur 8 mijë e 6 civilë të vrarë, në mesin e tyre janë 3 mijë e 533 burra dhe 2 mijë e 96 gra. Ndërkaq, zakonisht nga sulmet ajrore të kanë ndodhur nga Rusia, kanë pësuar 456 fëmijë, kurse 1 mijë e 921 të paidentifikuar dhe nuk dihet gjë për fatin e tyre”, është shprehur tutje Pireva.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 

 


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button