Lajme

Emmanuel Macron do ta vizitojë Kinën pas shpalosjes së planit të paqes

Presidenti francez Emanuel Macron ka thënë se do ta vizitojë Kinën në fillim të prillit, pjesërisht për të ndjekur ndihmën e Pekinit për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Kjo vjen pasi Kina zbuloi një plan paqeje prej 12 pikash, i cili kërkon një armëpushim nga Rusia dhe Ukraina.

Macron e quajti planin e paqes “një gjë të mirë”.

Pekini duhet ta ndihmojë Perëndimin “të ushtrojë presion mbi Rusinë në mënyrë që ajo të mos përdorë kurrë armë kimike ose bërthamore”, u tha ai gazetarëve në një panair bujqësor në Paris.

Megjithatë, jo të gjithë udhëheqësit e kanë mirëpritur planin e propozuar të paqes nga Kina.

Presidenti i ShBA-së Joe Biden tha se nuk kishte parë “asgjë në plan” që do të përfitonte “kushdo tjetër përveç Rusisë” nëse do të ndiqej.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button