BotaRajoni

Gjysmë të zhveshur dhe të lidhur me zinxhirë, publikohen pamjet e transferimit te 2 mijë të burgosurve – Abc News

Qeveria e El Salvadorit transferoi mijëra anëtarë të dyshuar të bandës në një burg të sapohapur të premten e 24 shkurtit. Ky është hapi i fundit në goditjen kundër krimit që ka bërë që popullsia e burgjeve të kombit të Amerikës Qendrore të rritet.

“Kjo do të jetë shtëpia e tyre e re, ku ata nuk do të mund të bëjnë më dëm për popullatën,” shkroi presidenti Nayib Bukele në Twitter.Rreth 2,000 anëtarë të akuzuar të bandës u transferuan në burgun me kapacitet prej 40,000 personash, i konsideruar si më i madhi në Amerikë.

Në një video të postuar nga Bukele, të burgosurit të zhveshur me pantallona të shkurtra të bardha, me kokë të rruar, shihen duke vrapuar nëpër burgun e ri në qeli. Shumë tatuazhe të bandave të arinjve.

Më shumë se 64,000 të dyshuar janë arrestuar në rrjetin kundër krimit. Arrestimet mund të bëhen pa urdhër, komunikimet private janë të aksesueshme nga qeveria dhe të arrestuarit nuk kanë më të drejtë për avokat.

Organizatat e të drejtave të njeriut argumentojnë se njerëz të pafajshëm janë kapur nga politika, duke përfshirë të paktën dhjetëra që kanë vdekur në paraburgimin e policisë.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button