BotaRajoni

Lukashenko do të vizitojë Kinën – Abc News

schedule08:35 – 25 Shkurt, 2023

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, do të mbërrijë në Kinë më 28 shkurt për një vizitë shtetërore, tha ministria e jashtme kineze. Lukashenko është një aleat i ngushtë i liderit rus, Vladimir Putin, dhe ka mbështetur pushtimin e Ukrainës nga Moska .

Bjellorusia është e varur nga fqinji i saj financiarisht dhe politikisht.

Kina është e gatshme të bashkëpunojë me Bjellorusinë për të rritur besimin e ndërsjellë politik, i tha ministri i jashtëm kinez, Qin Gang, homologut të tij bjellorus, Sergei Aleinik, gjatë një bisede telefonike të premten, sipas një deklarate të ministrisë së jashtme kineze.

Në shtator të vitit të kaluar, Xi dhe Lukashenko njoftuan një partneritet strategjik, kur të dy u takuan në kryeqytetin Uzbekistan Samarkand.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button