BotaRajoni

Veterinerët ribashkojnë macen e shpëtuar nga tërmeti në Turqi me kotelet e saj – Abc News

schedule13:46 – 25 Shkurt, 2023

Një mace e shpëtuar nga rrënojat në lagjen Nurdağı të Gaziantep u ribashkua me tre kotelet e saj pasi veterinerët kryen një prerje cezariane urgjente në kopshtin zoologjik të Gaziantepit.

Macja u shpëtua pasi tërmetet me qendër Kahramanmaraş tronditën rajonin më 6 shkurt, duke rrafshuar me tokë mijëra ndërtesa dhe duke shkaktuar vdekjen e të paktën 43,000 njerëzve.

Gjatë përpjekjeve të kërkim-shpëtimit, ekipet e Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) nxorrën një mace nga rrënojat në ditën e 11-të pas tërmetit. Me të kuptuar se macja po priste, ekipet raportuan situatën tek ekipet e kopshtit zoologjik të Gaziantepit.

Macja lindi tre kotele pasi ekipi mjekësor bëri seksionin cezarian.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button