BotaRajoni

Marrëveshja me Irlandën e Veriut, presidentja e KE-së takohet nesër me Rishi Sunak – Abc News

schedule21:37 – 26 Shkurt, 2023

Rishi Sunak do të takohet të hënën me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për të zgjidhur një “gamë sfidash komplekse” rreth Protokollit të Irlandës së Veriut. Kryeministri britanik dhe shefja e KE lëshuan një deklaratë duke thënë se do të takohen në Mbretërinë e Bashkuar për të diskutuar traktatin e Brexit.

Në deklaratën e përbashkët të lëshuar nga Downing Street, ata “ranë dakord të vazhdojnë punën e tyre personalisht drejt zgjidhjeve të përbashkëta praktike për një sërë sfidash komplekse rreth Protokollit për Irlandën e Veriut. “Presidenti von der Leyen do të takohet me kryeministrin nesër në MB.”

Von der Leyen do të udhëtonte në Mbretërinë e Bashkuar të shtunën për të zhvilluar bisedime me Sunak dhe për të takuar Mbretin në Kështjellën Windsor, por planet u anuluan./abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button