BotaRajoni

Për herë të parë pas një dekade, ministri i Jashtëm egjiptian do të vizitojë Sirinë dhe Turqinë – Abc News

Ministri i Jashtëm i Egjiptit Sameh Shoukry do të vizitojë Sirinë dhe Turqinë të hënën, dy vende me të cilat Kajro ka pasur marrëdhënie të ftohta diplomatike për një dekadë.

“Kjo vizitë është një mesazh solidariteti nga Egjipti për këto dy vende pas tërmetit të 6 shkurtit që vrau rreth 46,000 njerëz në Turqi dhe Siri”, tha ministria egjiptiane në një deklaratë. Vizita e Shoukry në Damask do të jetë e para nga një ministër i jashtëm egjiptian që nga fillimi i luftës civile siriane në 2011.

Pas tërmeteve shkatërruese, presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi e kishte thirrur homologun e tij sirian Bashar al-Assad, një bisedë e paprecedentë mes dy krerëve të shteteve.

Sisi më pas telefonoi presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, ish-rivalin e tij të përhershëm, me të cilin kishte shkëmbyer takimin e parë në nëntor në Kupën e Botës në Katar.

Me telefon kanë folur edhe krerët e diplomacisë egjiptiane dhe siriane.

Asadi ka qenë i izoluar diplomatikisht, veçanërisht nga skena arabe, Siria është ende e bllokuar nga Liga Arabe me bazë në Kajro që kur filloi të shtypte një kryengritje popullore që shpërtheu në vitin 2011 dhe u shndërrua në luftë civile.

Por pasi tërmeti shkatërroi Sirinë dhe Turqinë, vendet arabe rifilluan kontaktet dhe dërguan ndihma në Damask, e cila përfitoi nga tragjedia për të dalë nga izolimi i saj diplomatik, thonë analistët.

Asadi priti sot një delegacion të krerëve të parlamenteve arabe. Midis tyre ishte kryetari i parlamentit egjiptian Hanafi el-Gabali, i përshkruar nga media shtetërore egjiptiane si “udhëheqësi më i lartë egjiptian që do të mirëpritet në Damask në më shumë se një dekadë”.

Marrëdhëniet midis Kajros dhe Damaskut nuk janë ndërprerë kurrë plotësisht, dhe zyrtari i lartë i sigurisë sirian, gjenerali Ali Mamluk, bëri vizitën e tij të parë publike jashtë vendit në vitin 2016 që nga fillimi i luftës siriane në 2011.

Marrëdhëniet me Turqinë janë ngrohur shumë kohët e fundit, pasi marrëdhëniet midis Kajros dhe Ankarasë kanë mbetur në një nivel të ulët që nga ardhja e Sisi në pushtet në 2013, pas rrëzimit të presidentit islamist Mohamed Morsi, të cilin Ankaraja e mbështeste. /abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button