Lajme

Shumica e vendeve të G20-ës dënojnë Rusinë për luftën, Kina e heshtur

Shefat e financave të ekonomive më të mëdha në botë dënuan ashpër Moskën për luftën e saj kundër Ukrainës të shtunën, me Kinën dhe vetë Rusinë që refuzuan të nënshkruajnë një deklaratë të përbashkët.

India, e cila si kryetare e ekonomive të Grupit të Njëzet (G20) që ishte nikoqire e takimit në qytetin e Bengaluru-së, hezitoi të ngriste çështjen e luftës, por vendet perëndimore këmbëngulën se nuk mund të mbështesnin asnjë rezultat që nuk përfshinte një dënim.

Mungesa e konsensusit midis anëtarëve të G20-s bëri që India të përdorte një “përmbledhje të kryetarit dhe dokumentin e rezultatit” në të cilin thjesht përmblodhi dy ditët e bisedimeve dhe vuri në dukje mosmarrëveshjet.

“Shumica e anëtarëve e dënuan fuqishëm luftën në Ukrainë dhe theksuan se ajo po shkakton vuajtje të jashtëzakonshme njerëzore dhe po përkeqëson brishtësinë ekzistuese në ekonominë globale”, tha ai, duke përmendur ndërprerjen e zinxhirëve të furnizimit, rreziqet për stabilitetin financiar dhe pasigurinë e vazhdueshme të energjisë dhe ushqimit.

“Kishte këndvështrime të tjera dhe vlerësime të ndryshme për situatën dhe sanksionet”, tha ai, duke iu referuar masave të vendosura nga Shtetet e Bashkuara, vendet evropiane dhe të tjerët për të ndëshkuar Rusinë për pushtimin dhe për ta zhdukur atë nga të ardhurat.

Rezultati ishte i ngjashëm me atë të një samiti të G20-ës në Bali nëntorin e kaluar, kur Indonezia nikoqire lëshoi gjithashtu një deklaratë përfundimtare duke pranuar dallimet. G20, i formuar gjatë dy dekadave për të trajtuar krizat ekonomike, ka luftuar gjithnjë e më shumë për të arritur konsensusin e nevojshëm për të nxjerrë një komunikatë zyrtare në fund të takimit.

“Megjithëse nuk kishte atë që ne do ta quanim një komunikatë, por vetëm një deklaratë rezultati, ne ende mendojmë se kemi bërë njëfarë përparimi duke pasur të gjithë ministrat në bord,” tha Ministrja indiane e Financave Nirmala Sitharaman.

Ministri gjerman i financave Christian Lindner tha se refuzimi i Kinës për t’iu bashkuar deklaratës ishte “për të ardhur keq”.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen i tha më herët Reutersit se ishte “absolutisht e nevojshme” që çdo deklaratë të dënonte Rusinë. Dy delegatë i thanë poashtu Reutersit se Rusia dhe Kina nuk donin që platforma e G20 të përdoret për të diskutuar çështje politike.

Rusia, një anëtare e G20, por jo e G7, i referohet veprimeve të saj në Ukrainë si një “operacion ushtarak special” dhe shmang ta quajë atë  pushtim apo luftë.

India ka mbajtur një qëndrim kryesisht neutral, duke refuzuar të fajësojë Rusinë për pushtimin, duke kërkuar një zgjidhje diplomatike dhe duke rritur ndjeshëm blerjet e saj të naftës ruse, transmeton Klankosova.tv.

Kina dhe India ishin ndër kombet që abstenuan të enjten kur OKB-ja votoi me shumicë dërrmuese për t’i kërkuar Moskës tërheqjen e trupave të saj nga Ukraina dhe ndalimin e luftimeve.

Përveç vendeve të G7-ës, blloku G20 përfshin gjithashtu vende të tilla si Australia, Brazili dhe Arabia Saudite.

“Po bëhet e vështirë për G20 që të përfshihet në diskutime konstruktive për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, që është një akt që trondit themelet e rendit global”, u tha gazetarëve ministri japonez i financave Shunichi Suzuki, transmeton Klankosova.tv.

Negociatat për borxhin

Në periferi, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) mbajti një takim të shtunën me Bankën Botërore, Kinën, Indinë, Arabinë Saudite dhe G7 për ristrukturimin e borxhit për ekonomitë në vështirësi, por gjithashtu pati mosmarrëveshje midis anëtarëve, tha Drejtori Menaxhues i FMN-së. Kristalina Georgieva.

“Ne sapo përfunduam një sesion në të cilin ishte e qartë se ekzistonte një angazhim për të kapërcyer dallimet për të mirën e vendeve,” u tha gazetarëve Georgieva, e cila bashkëkryesoi tryezën me ministren indiane të financave Nirmala Sitharaman.

Një delegat i tha Reuters se një përparim fillestar ishte bërë, kryesisht në gjuhën rreth çështjes, por ristrukturimi nuk u diskutua në detaje.

Yellen tha se nuk kishte “të dorëzueshme” nga takimi, i cili ishte kryesisht organizativ.

Diskutime të mëtejshme janë planifikuar rreth kohës së takimeve pranverore të FMN-së dhe Bankës Botërore në prill.

Presioni është rritur mbi Kinën, kreditorin më të madh dypalësh në botë, dhe vende të tjera për të marrë një prerje të madhe flokësh në kreditë e dhëna vendeve në zhvillim në vështirësi.

Në një fjalim video në takimin e G20 të premten, ministri kinez i financave Liu Kun përsëriti qëndrimin e Pekinit se Banka Botërore dhe bankat e tjera shumëpalëshe të zhvillimit duhet gjithashtu të marrin pjesë në lehtësimin e borxhit duke bërë prerje flokësh.

Shtytja e Indisë për rregullim më të ashpër të aseteve private të kriptove fitoi mbështetje më të gjerë në takim.

Georgieva tha se politikëbërësit “nuk duhet të heqin nga tavolina” opsionin e ndalimeve të drejtpërdrejta nëse rregullimi dështon. Yellen nuk mbështeti ndalime të tilla, por tha se ishte thelbësore të vendosej një kuadër i fortë rregullator.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button