Sport

FIFA nderon “legjendën” Pele me çmimin “The Best” – Abc News

schedule23:48 – 27 Shkurt, 2023

Ndër çmimet e dhëna në ceremoninë e FIFA-s, një vlerësim tepër i veçantë shkoi për legjendën e futbollit botëror, Pele, i cili fatkeqësisht ndërroi jetë mbrëmjen e 29 dhjetor të vitit të shkuar, pas problemeve të rënda shëndetësore.

FIFA vendoi të nderojë kujtimin e tre herë kampionit të botës si pjesë e kombëtares braziliane dhe për këtë aryse çmimi iu dorëzuar gruas së legjendës, Marcia Aoki.

Ndërkaq, çmimin gruas së Pele ia dorëzoi një tjetër emblemë e futbollit braziliani, ish-sulmuesi i “seleçaos”, Ronaldo Fenomeni. /i.m /abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button