Sport

Shumë zhurmë për asgjë, Tommy Fury fiton ndaj rivalit Jake Paul – Abc News

Tommy Fury u ngrit pas rrëzimit të pësuar nga Jake Paul, për të mposhtur kundërshtarin e tij dhe për të zgjidhur rivalitetin e tyre dyvjeçar.

Vëllai i Tyson Furyt dominoi pjesë të mëdha të ndeshjes gjatë së cilës të dy boksierëve iu hoqën pikë nga gjyqtari, por i trembi tifozët e tij kur u rrëzua në raundin e fundit. Mirëpo, gjyqtarët vendosën ndeshjen në favor të britanikut, pasi ai i shkaktoi humbjen e parë yllit të mediave sociale.

Paul dhe Fury më në fund shkuan në ring pas dy përpjekjeve të dështuara. Lufta e tyre e parë u anulua kur Fury theu një brinjë në stërvitje, ndërsa e dyta u anulua kur britanikut iu refuzua hyrja në New York.

Goditjet e Furyt vazhduan të gjenin trupin dhe kokën e kundërshtarit, por Paul po afrohej më shumë me dorën e tij të djathtë. Paul ishte më pak aktiv, por arriti të bënte pak ndryshime në të tretin.

Fury bëri një fillim të shpejtë në raundin e katërt teksa mbërtheu Paulin në qoshe përpara se të godiste rivalin e tij me një të djathtë të fuqishme. Paul u përgjigj me dorën e majtë teksa u përpoq të kthehej në garë. Dy këndet u informuan se kishte heqje pikësh dhe synimi i Paul u bë edhe më i ashpër kur atij iu hoq një pikë për goditjen e pasme të kokës së Furyt.

Paul me siguri kërkoi një ndalim me tre raunde të mbetura, por ishte Fury ai që vazhdoi të jepte goditjet më të forta. Britanikut më pas iu hoq një pikë për shkak të mosangazhimit.

Paul u përpoq ta çonte luftën kundër Furyt në raundin e parafundit, por stili i tij i boksit nuk kishte efekt dhe kundërshtari u kundërpërgjigj mirë. Paul dukej më i lodhur në fillimin e raundit të fundit, por ai e dinte se kishte nevojë për një noakut. Dhe ai e rrëzoi Furyn në fillim të raundit me grushtin e majtë drejt për t’i dhënë vetes një shans.

Fury u tërhoq dhe këmbënguli se kishte rrëshqitur, por arbitri nuk hoqi dorë nga numërimi i tij. Dhe britaniku u përgjigj mirë duke e mbështetur Paulin në anësore dhe duke e detyruar atë të kapej. Asnjëri prej tyre nuk mundi të përfundonte luftën, pasi vlerësimi shkoi  te gjyqtarët, të cilët e shpallën Furyn fitues./ h.ll/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button