Shqiperia

U kapën me mijëra euro të padeklaruara në Durrës dhe Morinë, vihen nën hetim dy persona – Abc News

Dy persona janë vënë nën hetim pasi tentuan të fusnin 32 mijë euro në pikat kufitare në Durrës dhe Morinë. Shtetasi J. R. 58 vjeç, u kap në pikën kufitare të Morinës me 20 mijë euro të fshehura ndërsa në Durrës u kap një 35 vjeçar me inicialet K.B me 12 205 euro të padeklaruara.

“Kontrolle intensive në të gjitha pkk-të e vendit, me fokus goditjen e paligjshmërive në kufi dhe garantimin e qarkullimit të ligjshëm të qytetarëve dhe mallrave.

Nuk deklaruan rreth 32 200 euro dhe tentuan t’i futnin këto para në vendin tonë, përmes PKK Morinë dhe PKK Port Durrës, procedohen penalisht 2 shtetas dhe sekuestrohen shumat e parave.

Shërbimet e Policisë Kufitare, si rezultat i intensifikimit të kontrolleve në të gjitha pkk-të e vendit, bazuar në analizën e riskut, ndaj shtetasve dhe mjeteve me të cilat ata lëvizin, me qëllim parandalimin dhe goditjen e krimeve kufitare, në hyrje të RSh-së, në PKK Morinë dhe në PKK Port Durrës, kanë konstatuar dhe goditur 2 raste të paligjshmërive në këtë fushë.

-Në PKK Morinë, si rezultat i kontrollit në vijën e dytë, shërbimet i gjetën shtetasit J. R. 58 vjeç, banues në Luksemburg, 20 000 euro të fshehura në automjetin që drejtonte, me qëllim mosdeklarimin. Ndaj këtij shtetasi nisi procedimi në gjendje të lirë, ndërsa shuma prej 20 000 eurosh u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

-Në PKK Port Durrës, shërbimet e Policisë gjetën në automjetin e shtetasit K. B., 35 vjeç, banues në Tiranë, 12 205 euro të padeklaruara sipas kërkesave të ligjit. Ndaj 35-vjeçarit nisi procedimi në gjendje të lirë, ndërsa shuma e parave u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Materialet procedurale i kaluan prokurorive pranë gjykatave të rretheve gjyqësore Kukës dhe Durrës, për veprime të mëtejshme.”, thuhet në njoftim./abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button