Lajme

Los Anxhelos pranon t’i paguajë gruas të Kobe Bryant rreth 29 milionë dollarë

Qarku i Los Anxhelos është pajtuar të paguajë rreth 29 milionë dollarë për të venë e superyllit të NBA-së, Kobe Bryant, pasi që policia ndau imazhe grafike të rrëzimit të të helikopterit dy vjet më parë.

Bryant dhe vajza e tij Gianna vdiqën së bashku me shtatë të tjerë kur helikopteri  u rrëzua në zonën e LA-së.

Gruaja e tij, Vanessa Bryant, paditi qarkun e Los Anxhelos, duke thënë se reaguesit e parë fotografuan mbetjet njerëzore si “suvenire” të tregtueshme.

Avokatët për qarkun e LA e quajtën zgjidhjen “të drejtë dhe të arsyeshme”.

“Sot shënon kulmin e suksesshëm të betejës së guximshme të zonjës Bryant për të mbajtur përgjegjës ata që u përfshinë në këtë sjellje groteske”, thanë avokatët e paditësit në një deklaratë të martën, raporton BBC, përcjell Klankosova.tv.

“Ajo luftoi për burrin e saj, vajzën e saj dhe të gjithë ata në komunitet, familja e të cilëve u trajtua me të njëjtën mungesë respekti. Shpresojmë që fitorja e saj në gjyq dhe kjo zgjidhje do t’i japë fund kësaj praktike.”

Në një deklaratë, Mira Hashmall, këshilltarja kryesore e gjyqit për qarkun e Los Anxhelosit në këtë rast, tha se të gjitha çështjet gjyqësore të lidhura me qarkun nga përplasja ishin zgjidhur.

Ajo tha se shlyerja prej 28,850,000 dollarë përfshin 16 milion dollarë të dhëna nga një juri federale në gusht të vitit 2022 për zonjën Bryant në padinë e saj për pushtimin e privatësisë kundër Qarkut të Los Anxhelosit.

“Shpresojmë që zonja Bryant dhe fëmijët e saj të vazhdojnë të shërohen nga humbja e tyre,” tha zonja Hashmall.

Ndërsa, Chris Chester, gruaja dhe vajza e të cilit gjithashtu vdiqën në aksidentin e 26 janarit të vitit 2020, u vendos veçmas me qarkun për gati 20 milionë dollarë, thanë avokatët për mediat amerikane të martën.

Në mars të vitit 2021, zonja Bryant dha emrat e katër zëvendësve të sherifit, për të cilët ajo tha se kishin shpërndarë “foto falas të fëmijëve, prindërve dhe trajnerëve të vdekur”, të cilët kishin udhëtuar për në një lojë basketbolli.

Ajo tha se fotografitë, përfshirë ato të vajzës së saj 13 vjeçare Gianna, janë marrë dhe shpërndarë “për asnjë arsye tjetër përveç thashethemeve morbide”.

Zonja Bryant dëshmoi në gjyq se kishte lexuar në raportet e mediave se si fotot e përplasjes u shfaqën në një pijetore nga një zëvendës sherif i kontesë së Los Anxhelosit.

Në një deklaratë, Mira Hashmall, këshilltarja kryesore e gjyqit për qarkun e Los Anxhelosit në këtë rast, tha se të gjitha çështjet gjyqësore të lidhura me qarkun nga përplasja ishin zgjidhur.

Ajo tha se shlyerja prej 28,850,000 dollarë përfshin 16 milion dollarë të dhëna nga një juri federale në gusht 2022 për zonjen Bryant në padinë e saj për pushtimin e privatësisë kundër Qarkut të Los Anxhelosit.

“Shpresojmë që zonja Bryant dhe fëmijët e saj të vazhdojnë të shërohen nga humbja e tyre,” tha zonja Hashmall.

Chris Chester, gruaja dhe vajza e të cilit gjithashtu vdiqën në aksidentin e 26 janarit 2020, u vendos veçmas me qarkun për gati 20 milionë dollarë, thanë avokatët për mediat amerikane të martën.

Në mars 2021, zonja Bryant ndau emrat e katër zëvendësve të sherifit, ajo tha se kishte shpërndarë “foto falas të fëmijëve, prindërve dhe trajnerëve të vdekur”, të cilët kishin udhëtuar për në një lojë basketbolli.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button