BotaRajoni

Parlamenti finlandez jep dritën jeshile për anëtarësimin e vendit në NATO – Abc News

schedule14:23 – 1 Mars, 2023

Me shumicë dërrmuese, parlamenti finlandez miratoi sot projektligjin që i hap rrugën anëtarësimit të vendit në NATO.
Siç raporton Deutsche Welle , 184 deputetë votuan pro dhe vetëm shtatë kundër.

Miratimi nga parlamentarët finlandezë vjen në një kohë kur dy nga 30 vendet, anëtare të aleancës së Atlantikut të Veriut, Turqia dhe Hungaria nuk e kanë ratifikuar ende pranimin e dy vendeve nordike.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button