Lajme

Reuters: Perëndimi fiton përparësi teksa lufton me Rusinë për ndikim në Serbi

Një marrëveshje në tentativë e ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Serbisë dhe Kosovës këtë javë për normalizimin e marrëdhënieve shënon një fitore të qetë për Perëndimin, teksa lufton me Rusinë për ndikim në Beograd.

Që nga pushtimi në shkallë të gjerë i Ukrainës një vit më parë, ndjenja pro-Moskës është derdhur në rrugët e Serbisë. Bluzat me shkronjën Z, një simbol i fushatës së Rusisë, shiten si suvenire, ndërsa grupet e ekstremit të djathtë shpallin hapur mbështetjen për Rusinë, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, duke u përpjekur të realizojë një akt të ndërlikuar balancues midis lidhjeve të thella kulturore dhe fetare të Serbisë me Rusinë nga njëra anë dhe ambicieve të Bashkimit Evropian dhe një partneriteti në NATO nga ana tjetër, ka bërë pak për të kundërshtuar agjitacionin nga frika e humbjes së popullaritetit.

Por përtej zhurmës pro-ruse, Perëndimi po bën hapa gradualë drejt zgjerimit të lidhjeve tregtare me Serbinë, duke reduktuar varësinë e saj nga energjia ruse dhe zbutjen e tensioneve me Kosovën.

Për më shumë se dy dekada, Kremlini ka qenë aleati kryesor i Serbisë në kundërshtimin e fillimit të kryengritjes popullore të Kosovës 1998-99 dhe më pas pavarësisë së saj të vitit 2008.

Përfundimi i përplasjes së tensionuar Serbi-Kosovë, një kusht i anëtarësimit të mundshëm të të dy shteteve në BE, do të hiqte shumë nga ndikimi i Moskës mbi Beogradin.

“Veprimet dhe synimi i përgjithshëm i Rusisë në marrëdhëniet me Serbinë janë ta mbajë atë jashtë NATO-s dhe BE-së,” tha Maxim Samorukov, një bashkëpunëtor i Carnegie Endowment for International Peace.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button