BotaRajoni

Mos dërgoni armë në Rusi – Abc News

schedule09:36 – 2 Mars, 2023

Kancelari gjerman Olaf Scholz të enjten i kërkoi Kinës të mos dërgojë armë për të ndihmuar luftën e Rusisë kundër Ukrainës, dhe në vend të kësaj i kërkoi Pekinit të ushtrojë presion ndaj Moskës për të tërhequr forcat e saj.

Në një fjalim në parlamentin gjerman, Scholz tha se ishte zhgënjyese që Pekini ishte përmbajtur nga dënimi i pushtimit rus, megjithëse ai përshëndeti përpjekjet e tij drejt de-përshkallëzimit të një lufte bërthamore.

“Mesazhi im për Pekinin është i qartë: përdorni ndikimin tuaj në Moskë për të nxitur tërheqjen e trupave ruse”, tha ai.

“Dhe mos i dorëzoni asnjë armë Rusisë agresore.”

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button