Lajme

Sirena e Vogël në Danimarkë vandalizohet me ngjyrat e flamurit rus

Statuja e Sirenës së Vogël në Kopenhagë, një nga monumentet më të shquara të Danimarkës, është vandalizuar me një flamur rus të ngjyrosur në bazën e saj.

Ngjyrat e flamurit të kuq, të bardhë dhe blu u lyen gjatë natës të enjten në shkëmbin mbi të cilin qëndron statuja e heroinës nga përralla e Hans Christian Andersen.

Policia e Kopenhagës tha se kishte shkuar në vendngjarje dhe kishte regjistruar “një rast vandalizmi” dhe se ata po përpiqeshin të gjenin “gjurmë” në zonë.

Një hetim është hapur për aktin që shihet si një shenjë mbështetjeje për Moskën në luftën në Ukrainë.

Disa turistë të hutuar fotografuan statujën e vandalizuar të enjten në mëngjes, raporton Guardian, përcjell Klankosova.tv.

Sirena e Vogël, frymëzuar nga një personazh në përrallën e autorit danez Andersen të vitit 1837 me të njëjtin emër, është një statujë 175 kilogramëshe e skulptorit Edvard Eriksen.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button