Lajme

Të paktën dy të vdekur nga sulmi në një bllok banesash në Zaporizhzhia të Ukrainës

Rusia ka kryer sulme ndaj një blloku apartamentesh pesë-katëshe në Zaporizhzhia të Ukrainës gjatë natës, duke vrarë të paktën dy persona, tha kryebashkiaku në detyrë i qytetit, Anatoly Kurtev.

Ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar nën rrënoja.

“Ndërtesa ishte pothuajse tërësisht e shkatërruar”, tha Kurtev.

Administrata Rajonale Ushtarake e Zaporizhzhias tha se Rusia duket se ka përdorur një raketë S-300, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Olena Zelenska, zonja e parë e Ukrainës, ka postuar në Twitter për sulmin gjatë natës në Zaporizhzhia, duke shkruar: “Zaporizhzhia i reziston me guxim agresorit rus. Si hakmarrje, sulmon civilët. Një ndërtesë shumëkatëshe është goditur qëllimisht mbrëmë. Tre kate janë shkatërruar plotësisht. Njerëzit vdiqën. Vazhdojmë të kërkojmë nën rrënoja. Ngushëllimet e mia për viktimat. Ne nuk do ta falim këtë”.

Rrini të informuar duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button