Sport

Haaland “fundos” Leipzig me 5 gola dhe vendos rekord, Inter reziston në “Estadio do Dragao” – Abc News

schedule22:57 – 14 Mars, 2023

Erling Haaland shënoi 5 gola kundër Leipzig në ndeshjen e kthimit ku Qytetarët fituan 7-0 ndërsa dy golat e tjerë u realizuan nga Gundogan dhe De Bryne.

Kështu Man City siguron kualifikimin në çerekfinale.

Erling u bë vetëm lojtari i tretë në histori që shënon një 5 në një ndeshje të vetme në Champions League.

I pari ishte Leo Messi, i cili shënoi 5 gola ndaj Bayer Leverkusen në ndeshjen e fazës së grupeve të 12/13 Champions League, ndeshja përfundoi me rezultat 7:1.

I dyti ishte braziliani Luiz Adriano, i cili realizoi 5 gola  ndaj BATE Borisov teksa luante për Shakhtarin. E treti tani është Haaland.  SHIKO GOLAT

Ndërkohë, në ndeshjen tjetër Interi ka siguruar kualifikimin duke barazuar pa gola në transfertë ndaj Portos. Vendasit u përpoqën të shënonin në fund një gol por u ndalën vetëm nga shtylla. Zikaltërit triumfuan 1-0 në sfidën e parë të luajtur në Milano dhe tani presin të qetë shortin. Kujtojmë se në minutat e fundit portugezët ngelën me një lojtarë më pak në fushë pas dalje me karton të kuq të Pepe pas 2 kartonave të verdhë. /G.D abcnews.al/

 

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button