Shqiperia

Korça “mbulohet” nga bora në pranverë, si paraqitet situata në akset rrugore – Abc News

schedule08:21 – 16 Mars, 2023

Edhe pse kemi hyrë në stinën e pranverës, Qarku i Korçës është përfshirë nga reshjet e dëborës me intensitet mesatar. Në rrugën e Dardhës, trashësia e dëborës ka arritur deri në 10 cm ndërsa në aksin rrugor Korçë-Ersekë, konkretisht në Qafën e Qarrit reshjet kanë arritur deri në 7 cm.

Pastrimi i rrugëve është bërë i mundur nëpërmjet borëpastruesve dhe kriposjes dhe nuk paraqiten probleme.

Njoftimi:

Ne Qarkun Korçe gjate nates ka patur rreshje shiu/debore me intesitet deri mesatar .
Temperaturat ne vlerat -2 grade deri +1 grade.
Ne rrugen e Dardhes rreshje debore ,km 5 – km14. trashesia e debores nga 5 cm -10 cm.
Ne segmetin rrugor Qafa e Qarrit, aksi Korce-Erseke, rreshje debore trashesia 3cm – 7cm
Ne rrugen Korçe-Voskopoje rreshje shiu/debore e shkrire.
U punua me mjete B.Pastruese per pastrim dhe kriposje.
Ne akset rrugore nacionale dhe turistike, nuk ka probleme dimerore ne rruge.
Moti eshte i vrenjtur me parashikime per rreshje.
Kontraktoret njane ne gadishmeri per Mirembajtje Dimerore dhe per Mirembajtje Emergjente.
Sektori M Rruga Korçe/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button