Show-Biz

“Gladiator 2” vjen me një super kastë aktorësh – Privé

Kanë kaluar më shumë se dy dekada që kur filmi “Gladiator” i Ridley Scott u bë një fenomen kulturor. Tani, një vazhdim i diskutuar gjatë i epikës romake, më në fund po realizohet. Sipas Variety, Gladiator 2 është vendosur për në 22 nëntor 2024 dhe një kastë e çmendur tashmë po merr formë. Paul Mescal ishte emri i parë i bashkangjitur, si roli kryesor, dhe tani po raportohet se aktori i njohur i personazheve Barry Keoghan si dhe Denzel Washington janë në bisedime për t’u bashkuar gjithashtu.

Të dy Mescal dhe Keoghan ishin të nominuar në Academy Awards 2023, Mescal për aktorin më të mirë për Aftersun dhe Keoghan si aktor dytësor në The Banshees of Inisherin. Mescal është planifikuar të luajë në Merrily We Roll Along të Richard Linklater dhe Strangers të Andrew Haigh, dhe Keoghan thuhet se do të riprodhojë filmin e tij të shkurtër si The Joker në vazhdimin e ardhshëm të The Batman të vitit 2022, këtë herë në një kapacitet më të mirë, dhe gjithashtu ka një rol në Saltburn të Emerald Fenell.

Washington, raporton Deadline, tani është gjithashtu në bisedime për t’u paraqitur në Gladiatorin e ardhshëm. Ai ka punuar për herë të fundit me Scott në vitin 2007, duke luajtur në filmin biografik të krimit të Frank Lucas American Gangster.

Gangster luajti gjithashtu vetë Gladiatorin OG, Russell Crowe, si Maximus Decimus Meridius, i cili ngrihet në rangun e arenës romake të gladiatorëve për t’u hakmarrë për vrasjen e familjes së tij në duart e perandorit dyfytyrësh Marcus Aurelius, i luajtur nga Joaquin Phoenix.

Gladiator ishte një nga filmat më të mëdhenj të viteve 2000, duke fituar pesë çmime Oscar, duke përfshirë filmin më të mirë dhe aktorin më të mirë, dhe fitoi më shumë se 460 milionë dollarë. Thashethemet për një vazhdim pasuan pothuajse menjëherë.

Filmi i ri ka qenë në punë të paktën që nga viti 2018, kur Deadline raportoi se Scott do të drejtonte një vazhdim që fokusohet te Lucius, djali i Lucilla (Connie Nielsen) dhe nipi i Commodus zuzar të Joaquin Phoenix. Skenari fillimisht do të shkruhej nga Peter Craig (The Batman, The Town), por tani thuhet se do të përpunohet nga David Scarpa (Dita kur Toka qëndroi në vend, të gjitha paratë në botë). Disa figura të rëndësishme të prapaskenave të Gladiator thuhet se do të kthehen, duke përfshirë kineast John Mathieson, projektuesin e prodhimit Arthur Max dhe stilistin Janty Yates, të cilët të gjithë morën nominime për Oscar për punën e tyre (Yates fitoi Kostumografinë më të Mirë).

Mescal do të luajë Lucius, ndërsa Keoghan është në bisedime për të luajtur përballë tij si Perandori Geta. Scott, 85 vjeç, është në një periudhë të suksesshme të karrierës së vonë, pasi ka drejtuar katër filma artistikë që nga viti 2017, me një epik historik të ardhshëm për Napoleon Bonapartin që pritet të dalë në 2023. /Prive.al


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button