Sport

Mancini publikon listën e lojtarëve për Euro 2024, ka emra të rinj për kombëtaren italiane – Abc News

Roberto Mancini, trajneri i kombëtares italiane, ka shpallur listën e lojtarëve për dy ndeshjet e para kualifikuese për Euro 2024, kundër Anglisë dhe Maltës më 23 dhe 26 shkurt. Vihet re thirrja për herë të parë në kombëtare e portierit të Lecces, Falcone, mbrojtësit të Torinos, Alessandor Boungiorna dhe sulmuesin e Club Atletico Tigre, Mateo Retegui.

Lista e plotë e skuadrës përfshin gjithashtu emra të njohur si Donnarumma i PSG, Bonucci i Juventus dhe Jorginho i Arsenalit, si dhe emra të rinj premtues si Gnoto dhe Simone Pafundi. Mesfusha krenohet me një zgjedhje të gjërë, duke përfshirë Nicolo Barella dhe Verratti, ndërsa në sulm, Italia do të jetë në gjendje të llogarisë Chiesa dhe Berardi.

Lista e plotë

Portierë : Gianluigi Donnarumma (Paris Saint Germain), Wladimiro Falcone (Lecce), Alex Meret (Napoli), Ivan Provedel (Lazio);

Mbrojtës : Francesco Acerbi (Inter), Leonardo Bonucci (Juventus), Alessandro Buongiorno (Torino), Matteo Darmian (Inter), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Federico Dimarco (Inter), Alessio Romagnoli (Lazio), Giorgio Scalvini (Atali) , Leonardo Spinazzola (Romë), Rafael Toloi (Atalanta);

Mesfushorët : Nicolò Barella (Inter), Bryan Cristante (Roma), Davide Frattesi (Sassuolo), Jorginho (Arsenal), Lorenzo Pellegrini (Roma), Matteo Pessina (Monza), Sandro Tonali (Milan), Marco Verratti (Paris Saint Germain) ;

Sulmuesit: Domenico Berardi (Sassuolo), Federico Chiesa (Juventus), Wilfried Gnonto (Leeds United), Vincenzo Grifo (Fribourg), Simone Pafundi (Udinese), Matteo Politano (Napoli), Mateo Retegui (Club Atletico Tigre), Gianluca Scamacca (West Ham United)./ h.ll/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button