Kosova

Mot me diell dhe vranësira për pesë ditët e ardhshme

Në Kosovë për pesë ditët e ardhshme do të mbajë mot me diell dhe vranësira herë pas here.

Në njoftimin e lëshuar nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës thuhet se do të ketë edhe erë nga verilindja për të gjitha ditët, pos të martës.

Më poshtë e keni e motin për pesë ditët:

E hënë – Mot  i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen për rreth relievit malor, temperaturat minimale do të lëvizin rreth zeros , ndërsa maksimalet e ditës do të jenë tipike pranverore.

E martë – Mot me vranësira të dendura. Vranësirat gjatë ditës parashihen të sjellin reshje shiu të intensitetit mesatar, e me periudhe të shkurta edhe të intensitetit të lartë. Temperaturat maksimale parashihen të shënojnë rënie, derisa ato minimalet do të shënojnë rritje.

E mërkurë – Mot i vranët dhe me intervale  të gjata me diell. Nëpër zona të kufizuara ka mundësi për riga  shiu të intensitetit të dobët.

E enjte – Mot kryesisht me diell. Vranësirat të pakta parashihen rreth relievit malor.

E premte -Mot i ngjashëm me ditën e enjte, si në vlerat e temperaturave ekstreme, ashtu edhe në elementet tjera meteorologjike.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button