Sport

Zhgënjen Leclerc me Ferrari, Red Bull dhe Aston Martin “kokë më kokë” për Çmimin e Madh të Arabisë Saudite – Abc News

schedule13:52 – 19 Mars, 2023

Formula 1 rikthehet këtë ditën e sotme në orën 18:00 me Çmimin e Madh të Arabisë Saudite. Në dy sesionet e para të provave të lira, Red Bull dhe Max Verstappen konfirmuan supremacinë, me pilotin holandez ishte i pakapshëm nga kundërshtarët teksa ai që iu afrua disi ishte Fernando Alonso me Aston Martin. Nga ana tjetër, në vend të tretë i mbylli provat Sergio Perez, piloti meksikan i Red Bull. Ndërkohë, konfirmohen vështirësitë për Ferrarin. Charles Leclerc dhe Carlos Sainz nuk shkuan dot më shumë se vendi i nëntë dhe i dhjetë.

Mirëpo, gjithçka ndryshoi në provat zyrtare. Në “pole position” është vendosur meksikani i Red Bull, Sergio Perez ndërsa pas tij në pozicionet 2 dhe 3 do të nisen Fernando Alonso i Aston Martin dhe George Russell i Mercedes.

Ndërkaq, përsa i përket skuadrës së Ferrarit, Carlo Sainz është pozicionuar në vendin e 4-rt, ndërsa Charlse Leclerc ka zhgënjyer totalisht, teksa do ta nisë garën nga vendi i 12-të. /i.m /abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button