Kosova

Borrell këshillon Kurtin e Vuçiqin: Mos i drejtoni gishtat njëri-tjetrit, përvishjuni punës

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i ka këshilluar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, që të mos i drejtojnë gishtat njëri tjetrit, por t’i përvishen punës për implementimin e marrëveshjes së Ohrit.

Sipas tij, çdo përpjekje për ta vënë në dyshim marrëveshjen e Ohrit është e kotë, njofton Klan Kosova.

Kështu ai ka thënë në prag të samitit dyditor që po mbahet në Bruksel në kuadër të Këshillit Evropian.

“Gjithashtu, [do të flas për] takimin e Ohrit dhe marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Dhe më lejoni të them se çdo përpjekje për të vënë në dyshim marrëveshjen është e kotë. Marrëveshja është rënë dakord, duhet të zbatohet dhe nuk ka vend për zgjedhje”.

Tutje, ai ka thënë se Bashkimi Evropian do t’i monitorojë Kosovën dhe Serbinë për të parë nëse ato po e zbatojnë marrëveshjen.

“Është një tërësi, duhet të zbatohet nga të gjitha pjesët, në mënyrë tërësore dhe ne do të ndjekim me vëmendje kush zbaton e kush jo”.

“Unë do t’i këshilloja që të mos i drejtojnë gishtat njëra-tjetrës, por të bëjnë punën e tyre”.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

klankosova.tv


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button