Show-Biz

Si të agjëroni gjatë Ramazanit kur keni diabet? – Privé

Muaji i shenjtë i Ramazanit është pothuajse këtu dhe muslimanët nga e gjithë bota do të agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit për një muaj të tërë dhe do ta mbyllin atë me festimet e Fitër Bajramit. Dita e parë e Ramazanit ka të ngjarë të jetë më 2 prill, e shtunë.

Agjërimi i Ramazanit ka një rëndësi të madhe për muslimanët dhe konsiderohet si një nga pesë shtyllat e Islamit. Ata që agjërojnë nuk hanë dhe nuk pinë asgjë nga mëngjesi deri në mbrëmje dhe e prishin agjërimin si pjesë e ritualit të Iftarit në perëndim të diellit.

Pacientët me diabet duhet të kenë kujdes të shtuar gjatë agjërimit të Ramazanit dhe të ndjekin një rutinë të duhur diete për të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak dhe për të shmangur rrezikun e hipoglikemisë (sheqer i ulët në gjak) ose hiperglicemisë (sheqer i lartë në gjak). Është e rëndësishme që ata të hanë një dietë të ekuilibruar në syfyr dhe të zgjedhin ushqime me indeks të ulët glicemik. Vaktet e iftarit mund të ndahen në pjesë të vogla nga diabetikët dhe ushqimet me sheqer dhe ushqimet e skuqura duhet të shmangen prej tyre.

“Personi me diabet mund të agjërojë në mënyrë të sigurtë gjatë Ramazanit nëse i kuptojnë rreziqet, menaxhojnë diabetin e tyre dhe ndjekin me kujdes rekomandimet e mjekut. Është e rëndësishme të bisedoni me ekipin tuaj mjekësor për mjekimin, dietën dhe aktivitetin fizik që duhet të përshtatet sipas rutinës. ” thotë Sujata Sharma, Trajnere e Lartë e Kujdesit për Diabetin, BeatO App.

Këtu janë disa nga këshillat e agjërimit të shëndetshëm gjatë Ramazanit të sugjeruara nga Sharma dhe Dr. Meghana Pasi:

  • Mbani veten të hidratuar duke pirë pak ujë kokosi, ujë me limon apo edhe ujë normal në fillim të syfyrit. Pini të paktën 7-8 gota ujë në iftar dhe syfyr.
  • Mos e anashkaloni vaktin tuaj në syfyr. Hani një vakt të ekuilibruar mirë në mëngjes dhe rregulloni dozën e insulinës dhe ilaçeve sipas rekomandimit të mjekut tuaj.
  • Zgjedhni opsione ushqimore me indeks të ulët glicemik si ushqime të pjekura ose fruta, kos dhe qumësht në kohën e Saharit dhe pas agjërimit. Preferoni karbohidratet me indeks të ulët glicemik si orizi kaf, atta me shumë kokrra, meli dhe perimet sesa orizi i bardhë, patatet dhe maida.
  • Në vend që të konsumoni ushqime dhe vakte me një hap pas prishjes së agjërimit, është më mirë ta ndani vaktin tuaj të iftarit në ushqime të shëndetshme dhe më pas një dietë kryesore me proteina të ulëta me karbohidrate.
  • Preferoni si meze të lehtë si fruta, një grusht arra ose perime. Frutat dhe perimet janë të pasura me vitamina, minerale dhe fibra. Fibrat jo vetëm që i mbajnë zorrët tona të shëndetshme, por gjithashtu rregullojnë nivelet e glukozës në gjak.
  • Shmangni ushtrimet e forta gjatë sezonit të agjërimit pasi kjo mund të shkaktojë hipoglicemi. Një shëtitje e vogël pas vaktit do të ndihmojë në përmirësimin e thumbave pas vaktit.
  • Shmangni ëmbëlsirat me sheqer dhe ushqimet e skuqura. Zgjidhni alternativa më të shëndetshme gatimi si pjekja dhe pjekja në skarë për përgatitjen e ushqimit. Mund të zgjidhni pulë të pjekur ose të pjekur në skarë. Përmbahuni në porcione më të vogla të ëmbëlsirave. Përdorni alternativa pa sheqer si fiq, hurma, fruta, kanellë.
  • Proteina përthithet ngadalë se karbohidratet dhe jep një ndjenjë ngopjeje. Përfshi qumësht, gjizë, paneer, bishtajore, bishtaja të plota, peshk dhe mish pa dhjamë. Arrat, peshku me vaj, vaji i ullirit janë burime të shkëlqyera të yndyrave të shëndetshme dhe ndihmojnë në rritjen e HDL (kolesterolit të mirë).
  • Vishni rroba të lehta për të shmangur djersitjen e tepërt që mund të çojë në dehidrim. Shmangni daljen në rrezet e diellit. /Prive.al

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button