Kosova

Sot përkujtohen dhjetë dëshmorët Rama

Sot mbahet tubim përkujtimor për nder të sakrificës së dhjetë dëshmorëve Rama të rënë në luftën çlirimtare më 27 mars 1999.

Tubimi bëhet ne fshatin Shkabaj, pranë lapidarit, i cili gjendet buzë rrugës Prishtinë-Obiliq, duke nisur në orën 11:00, njofton Klan Kosova.

Ngjarja në të cilën ranë dëshmorë të dhjetë anëtarët e familjeve Rama, ka ndodhur në shtëpitë e tyre në Shkabaj të Obiliqit, më 27 mars 1999, derisa të rrethuar kanë luftuar deri në rënien e tyre. Shkak i sulmit nga forcat pushtuese, ishte se shtëpitë e tyre ishin bazë e luftes.

Në çastin kritik kur u sulmuan, qëndruan në rezistencë deh rane bashkarisht:

Ismet Halil RamaAgron Ismet RamaAlbert Ismet RamaFaruk Izet RamaXhevat Qamil RamaShqipe Xhevat RamaSyzana Xhevat RamaBejtush Halil RamaXheladin Qamil RamaHamide Rama

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

klankosova.tv


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button