Lajme

Delta kërcënon ashpër Gjermaninë, Merkel thirrje për tu vaksinuar

Ditën e sotme, kancelarja Angela Merkel tha se ka një rritje të ndjeshme të rasteve me Covid-19. Gjatë fjalës së saj, Merkel i bëri thirrje qytetarëve që të vaksinohen, pasi vendi është në rrezik nga varianti Delta.

Kancerlarja po ashtu bëri thirrje gjermanëve që t’i përmbahen rregullave të distancimit dhe mbajtjes së maskave, por tha se “të gjithë e dimë çelësin për të kapërcyer pandeminë, mënyra e vetme, është vaksinimi”. Aktualisht, më shumë se 60% e popullsisë gjermane është vaksinuar me dozën e parë të Covid, dhe vetëm 48% është vaksinuar plotësisht.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button